Onkologické onemocnění je jedno z nejtěžších období v životě. A to nejen pro pacienta, ale i jeho nejbližší. Podpora je pro zdárný průběh léčby a uzdravení velmi důležitá.
Abyste mohli podpořit druhého, je třeba se vypořádat s vlastními emocemi. A také se svým strachem. Mějte na paměti to, že v dnešní době je medicína na takové úrovni, že se velké procento lidí z nemoci vyléčí. Někteří pacienti skutečně zcela, jiní dokážou vést kvalitní život i mnoho let. Proto nepropadejte automaticky skepsi a pocitu beznaděje.
Pomůže „jen poslouchat“? Pokud o to dotyčný stojí, pak rozhodně. I když se vám možná nemocný svěří s něčím hodně tíživým, ať jde o jeho zdravotní stav, finanční situace nebo třeba děti, nechte ho vyslovit své pocity. Nesuďte, rozhodně nebagatelizujte situaci, a pouze naslouchejte. Pacienti obvykle procházejí stavem negace, vzteku, smutku a smíření se s diagnózou.
Nesnažte se za každou cenu radit a poučovat. Můžete nabídnout fyzickou a praktickou pomoc od pohlídání dětí, zabezpečení odvozu k lékaři po obstarání nákupů či jiných pochůzek. Psychicky můžete podpořit a projevit pochopení například tak, že pacienta, který se rozhodl důvěřovat lékařům a léčbě, nezahrnujte a nezatěžujte jinými alternativními přístupy. Tyto ve snaze nápomocní nemáme mnohdy ani řádně ověřeny, a tak jenom vnášíme do rozhodnutí druhého pochybnosti.
Vaše přítomnost, zájem a čas je ta nejlepší pomoc, jakou můžete onkologicky nemocnému člověku dát. Doprovázejte ho k lékaři, zajímejte se o průběh léčby, vyptávejte se lékařů, navštěvujte ho, a hlavně se ho snažte odpoutat od negativních myšlenek. Ale ani v tomto případě, jak se říká „netlačte na pilu“. Je pořád ten samý člověk, jako byl před nemocí. Na to je třeba myslet. Pokud tedy chce být někdy sám, respektujte i toto přání. Rozhodně mu však nepřestaňte říkat a dávat najevo, že ho máte rádi.
Přestože se ne všichni v rodině možná shodnete na tom, jak se s nemocí svého blízkého správně vypořádat, myslete vždy hlavně na něj a přizpůsobte se. Hádky v rodině situaci rozhodně nezlepší pro nikoho. Vždy myslete na to, že primární je udělat pro pacienta co možná nejpohodovější prostředí a snažte se nacházet kompromisy, aby doma nebyla zbytečně nepříjemná atmosféra.
Zrovna tak je důležité myslet také na své zdraví. Snažte se odpočívat a dostatečně spát, jezte zdravě a hýbejte se, abyste měli pořád dost sil na to podporovat potřebného. Když budete v nepohodě ještě vy, sotva budete moct energii předávat dál.
© Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů