Odebrané válečky prostatické tkáně při biopsii jsou odeslány na patologii k histopatologickému vyšetření pod mikroskopem. Toto zpracování trvá většinou 7 – 10 dní, na některých pracovištích déle. Podezřelá tkáň získaná pomocí biopsie je vyšetřena lékařem – patologem.
Patolog v každém vzorku popíše vlastnosti tkáně, zda se jedná o nezhoubné zbytnění prostatických žlázek (benigní hyperplazie), zánětlivý proces nebo nádor prostaty (NP). V případě nálezu NP popisuje patolog počet postižených vzorků a také procento nebo rozsah postižení nádoru v každém vzorku. Tato informace je důležitá pro zhodnocení velikosti a rizikovosti nádoru v prostatě.
Nádory prostaty se dělí histologického původu nádorových buněk. Většinu zhoubných – tedy maligních – nádorů prostaty tvoří karcinom. Nejčastěji bývá zjištěn právě pomocí histopatologického vyšetření tzv. adenokarcinom. Ten obvykle vzniká v periferní části žlázy a proto, zejména v počátečním stádiu onemocnění nemusí působit žádné rozpoznatelné obtíže.
U karcinomu se dále popisuje tzv. Gleasonovo skóre. Skrze tento hodnotící systém se vyhodnocuje architektonika nádoru (tzn. vzhled a uspořádání nádorových žlázek) a agresivita nádoru. Při histopatologickém vyšetření biopsie prostaty je diferenciace nádoru určována na stupnici 1 – 5, Gleansonovo skóre je pak součet dvou nejhorších hodnocení několika vzorků získaných biopsií – může nabýt hodnot 2 – 10. Čím vyšší číslo, tím je nádor agresivnější. Na základě Gleasonova skóre, rozsahu onemocnění podle „per rectum“ vyšetření nebo zobrazovacích metod a hodnoty PSA se nádor prostaty dělí do tří základních skupin – nízkého, středního a vysokého rizika. Riziko určuje pravděpodobný vývoj onemocnění (prognózu) a pomáhá ve výběru nejvhodnější léčby pro pacienta.
Přesné stanovení stádia nemoci je rozhodující pro další léčbu. Klíčové je především zjištění, zda se nádor rozšířil i mimo ložisko v prostatě. Tedy zda se vytvořily i metastázy (nejčastěji v kostech, či obratlích páteře). Toto stanovování určitého stádia onemocnění se nazývá odborně staging, tedy jakési „škatulkování“.
V současné době se pro určení stádia onemocnění používá 7. vydání TNM klasifikace z roku 2009. Tato klasifikace je využívána celosvětově. Zkratka doslova znamená: T = tumor, určuje velikost primárního nádoru, N = nodes, určuje postižených přilehlých lymfatických uzlin a M = metastazes, určuje přítomnost vzdálených metastáz do jiných orgánu (tedy i do nepřilehlých uzlin u prostaty, nejčastěji do kostí). K jednotlivým písmenům jsou přiřazována čísla (používá se 1–4 a značí klinické stádium), které charakterizují rozsah a stádium onemocnění.
S vyšším číslem roste závažnost nemoci. U karcinomu prostaty jsou ke stupnici přidávány i jiné prognostické faktory. Zkráceně: první dvě klinická stádia popisují malý lokalizovaný nádor. Třetí stádium značí nádory, které jsou rozšířeny v uzlinách. Poslední stádium pak zařazuje výskyt metastáz. Stanovení správné klasifikace má zásadní význam pro následnou volbu vhodné léčebné modality.
© Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů