Vedlejší účinky léčby

Léčba rakoviny prostaty

Nežádoucí účinky se pro různé způsoby léčby rakoviny prostaty mohou značně lišit.

Chirurgická léčba

Jednou z možných komplikací je po výkonu porucha udržení moči (tzv. inkontinence). Bezprostředně po operaci se určitý únik moči u části pacientů objevuje. Je to důsledkem oslabení funkce svěrače po operačním výkonu. Tyto obtíže bývají obvykle přechodného charakteru a udržení moči by se mělo postupně zlepšovat. Významný únik by neměl trvat déle než několik týdnů a do 12 měsíců od operace většinou odezní problémy zcela.

Stupeň úniku i rychlost návratu do původního stavu závisí na kvalitě provedeného výkonu, ale i na anatomickém vztahu prostaty a svěrače. U některých mužů svěrač přiléhá těsně k prostatě, což má za důsledek větší poranění při operaci. Důležitá je rovněž dobrá rehabilitace pacienta, který by měl záhy po výkonu posilovat svěrač i svaly pánevního dna. Zhruba u 10 – 20 % nemocných se může vyskytnou trvalá porucha udržení moči a s tím spojené trvalé následky a negativní dopad na život pacienta.

Dalším nepříznivým důsledkem výkonu je velmi často zhoršení erekce. Příčinou je poranění nervů, jejichž účinkem je erekce zahájena a které těsně přiléhají k prostatě. Ve vhodných případech se během výkonu snaží lékaři tyto nervy ochránit a nepoškodit. Je ale třeba říci, že to není možné v každém případě. Také je po výkonu pacientovi znemožněna možnost ejakulace, protože jsou porušeny i chámovody zodpovídající za přenos spermatu do močové trubice. Pacient se tak bohužel stává po zbytek života neplodným.

Hormonální terapie

Hormonální terapie působí u různých mužů odlišně. Nelze předem určit, které vedlejší účinky se objeví a v jaké míře. U některých mužů se mohou objevit nežádoucí účinky velmi slabé, nebo se neobjeví vůbec. Někdy se nežádoucí účinky postupem času zlepšují, postupně se s nimi lze lépe vyrovnat.

V případě hormonální terapie jsou vedlejší účinky způsobené sníženou hladinou testosteronu. Ve většině případů proto trvají tak dlouho, jak dlouho hormonální léčba probíhá.

Mezi nežádoucí účinky hormonální terapie patří návaly horka, úbytek kostní hmoty, snížení libida a problémy s erekcí, přírůstek hmotnosti, změny nálady, problémy s pamětí a soustředěním či otok a bolavost prsů.

Ozařování

Tolerance radioterapie je individuální a nežádoucí účinky se mohou projevit v různé míře.

Jako celková reakce organismu na jakékoliv ozařování se může vyskytnout únava a ospalost, nechutenství. Tyto obtíže však bývají spíše výjimečné. Jedním z možných nežádoucích účinků je reakce na močovém měchýři.  Ta se projeví častějším močením, pálením či řezáním při močení. Tyto nežádoucí účinky léčby můžete omezit dostatečným příjmem tekutin a přiměřeným naplněním močového měchýře během ozařování. Dalším častým nežádoucím účinkem je reakce na konečníku a střevu. Může se objevit krev ve stolici, průjem, nucení na stolici, nadýmání, bolesti břicha.

Důvody pro protonovou radioterapii

Protonová radioterapie má minimální toxicitu (vedlejší účinky). Poslední publikovaná data popisují na rozsáhlých souborech nemocných závažnou toxicitu léčby u méně než 1 % nemocných. Ve srovnání s publikovanými daty pro fotonovou radioterapii a operačními zákroky jsou vedlejší účinky významně nižší než pro ostatní metody.

Ve srovnání s chirurgickou léčbou protonová radioterapie většinou (u 99 % pacientů) nevede ke vzniku impotence, a významně tak zlepšuje kvalitu života nemocných.

U vysoce rizikového karcinomu prostaty umožňuje protonová radioterapie ozařování pánevních lymfatických uzlin, ve kterých je pravděpodobnost subklinického postižení. V této klinické situaci se nejvýrazněji projeví dozimetrická a klinická výhoda protonové radioterapie v šetření orgánů dutiny břišní, zejména kliček střevních.

Protonová radioterapie je plně ambulantní léčba a není během ní potřeba pracovní neschopnosti. Oproti běžné fotonové léčbě, která trvá až 41 dní a je často provázena celou řadou vedlejších nepříjemných účinků, trvá u pouhých 5 dní v případě časného stádia, nebo 21 dní u pokročilého stádia rakoviny prostaty.

 

Vaše šance pro zachování potence jsou s protony vyšší:

 

Díky přesnému zacílení protonového paprsku je riziko impotence (erektilní dysfunkce) ve srovnání s ostatními metodami léčby významně sníženo. Pro zachování mužské potence hraje přesnost zákroku nejdůležitější roli.

 

Vaše šance pro předejití inkontinence se s protonovou léčbou významně zvyšují:

Inkontinence je nedobrovolný únik menšího množství moči, který pro pacienta znamená hygienický i společenský problém. V případě protonové léčby je riziko vzniku inkontinence minimalizováno na pouhé 1 %.

Objednejte se na nezávaznou konzultaci zdarma! 

 

    Mám dotaz

    Sjednejte si nezávislou konzultaci v našem zdravotnickém centru.

    Protonová léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.





    © Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů

    +420 222 999 000