Zhoubný nádor prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Pokud se zachytí včas, bývá léčba úspěšná. Co ale dělat, když se už jednou překonaná nemoc vrátí?
V současné době už nádor prostaty nepředstavuje takovou hrozbu jako před lety. Téměř 100 % mužů s nízce nebo středně rozvinutým nádorem přežívá 5 let od stanovení diagnózy. Asi 91 % pacientů přežívá déle než 10 let, 76 % mužů pak více než 15 roků. Za tuto poměrně dobrou prognózu vděčíme mimo jiné tomu, že 9 z 10 případů rakoviny prostaty je diagnostikováno ve stadiu, kdy se rakovinné buňky nacházejí pouze v prostatě anebo pronikly jen do okolních tkání. Z těch zbývajících 10 %, u kterých již došlo k metastatickému rozsevu do vzdálenějších tkání, má vyhlídky na pětileté přežití necelá třetina.
Po úspěšně absolvované léčbě nádoru prostaty budou lékaři neustále sledovat, zda se nemoc nevrací. Budete zváni na pravidelné kontroly. Na těchto setkáních budou odborníci pomocí krevních testů zkoumat především hladinu PSA. Pokud hladina PSA podezřele stoupne, následují další testy, které se zaměří na vyvrácení či potvrzení návratu rakoviny.
Jaké faktory ovlivňují pravděpodobnost návratu rakoviny prostaty?
O tom, jakou léčbu zvolit pro návrat onemocnění, rozhoduje více faktorů. Mimo jiné to, jakou terapii jste podstoupili dříve, rozsah nádoru, věk nebo jiná současně probíhající onemocnění. Spektrum léčebných metod je podobné jako při léčbě základního onemocnění. Nejdůležitější prevencí návratu rakoviny prostaty zůstávají pravidelné lékařské prohlídky.
© Proton Therapy Center 2024. Všechna práva vyhrazena. | Zpracování osobních údajů